Gambling je forma činnosti, v rámci které se hraje či sází o peníze a výsledek této hry více či méně závisí od štěstí či náhody. Pravděpodobnost výhry je ovlivněna formou jednotlivých hazardních her či sázek, při opakované hře je však tato činnost zisková pro provozovatele nikoliv pro hráče, přičemž trend ztrátovosti pro hráče odráží množství opakovaných her a sázek. Jednoduše řečeno: čím více her a sázek opakujeme, tím větší je ztráta hazardního hráče. To je také důvod, proč existuje svět hazardního průmyslu. V každé společnosti je a vždy bude navzdory zákazům, určité procento populace náchylné pro gamblerství. Pokud je poptávka, existuje vždy i nabídka, ať legálně či nelegálně. Neexistuje žádná forma hazardních her a sázek, na které by s dlouhodobého hlediska kasino prodělávalo. Takové stavy někdy nastali, vždy se ale jednalo o krátkodobé události ovlivněné různými faktory. To je také důvod proč například poker řadíme také mezi jednu s forem gamblerství, ač je jeho míra ztrátovosti procentuelně menší než u jiných forem hazardu. Zde platí: přibližně 5% úspěšných hráčů, 15 % je na svých penězích a většina neúspěšných zaplatí ty úspěšné.

Jedná se o psychickou poruchu, kdy myšlení je silně ovlivněno, rozum není střízlivý, byť nemusí být pod vlivem omamné látky a dochází i ke změnám na mozkové kůře mozkové.

Gambling se vyskytuje u všech věkových kategorii. I když je zákonem stanovena podmínka plnoletosti, existuje mnoho případů kdy se léčí nezletilí, osobní zkušenost s hraním či sázením pod hranicí osmnácti let má na základě našich zkušeností v oblasti svépomocných skupin přibližně deset procent gamblerů. Zasahuje všechny příjmové skupiny: od sociálně slabých až po bohaté, stejně tak vzdělání nezaručuje imunitu před tímto problémem. Hrají právníci, státní zaměstnanci, úředníci, učitelé, podnikatelé, duchovní, umělci i dělníci.

Zdroj: Gambling | Spolek Stop závislosti (stopzavislosti.cz)

Hazardní hraní a jak s ní ve škole pracovat se věnuje jedna z příloh MŠMT, která je ke stažení také zde: