V Plzeňském kraji funguje několik neziskových organizací, které se problematice kyberšikany věnují v rámci preventivních programů:

Pedagogicko-psychologická poradna Plzeň se věnuje preventivním programům k tématu kyberprostředí (bezpečnost v online prostředí, kyberšikana, kyberkriminality…) je tvořen vždy na základě konkrétní zakázky se školou – cílová skupina MŠ, I. a II. stupeň ZŠ, SŠ.

Point 14 pokrývá v preventivních programech témata jako Závislost, kybersvět a vztahy – pro 9. ročník ZŠ. Program se skládá ze 4 setkání. Témata jednotlivých bloků: návykové látky, netolismus, šikana a kyberšikana, komunikace a asertivita.

CPPT – P-Centrum nabízí preventivní programy na témata Šikana a Kyberšikana. Témata pro 1. stupeň ZŠ (3 x 45 – 90 min): vrstevnické vztahy, vztahy v kyberprostoru, pravidla komunikace. Nabízí také témata pro 2. stupeň ZŠ (3x – 120, 90 a 90 min): způsoby, jak žáci vstupují do vztahů a jak je ovlivňují (včetně vztahů v kyberprostoru), pravidla mezilidské komunikace a komunikace ve skupině.

Městská policie Plzeň nabízí pro plzeňské školy preventivní program Kyberšikana. Ten je určen pro 2. stupeň ZŠ. Program je zaměřen na nebezpečné jevy spojené s IT komunikací: pozitiva a negativa používání počítačů, proč vzniká závislost na komunikačních technologiích, sociální a zdravotní důsledky, vývoj a průběh kyberšikany, typy kyberagresorů, kyberšikana jako kriminální čin, kybergrooming, kam se obrátit pro pomoc.

Policie ČR v Klatovech prostřednictvím nprap. Dany Ladmanové se zaměřuje na kyberšikanu: Kyberšikana, znáš nebezpečí na komunikačních sítích? – určeno pro 4. a 5. ročník ZŠ.

Další odkazy:

Na Seznam se bezpečně naleznete různé filmy a video spoty k tématu kyberšikany a bezpečného pohybu na internetu (např. filmy s „křečkem“, divadelní inscenace #jsi user, Seznam se bezpečně…).

Bezpečně online – s@fer internet nabízí videa, filmy a metodiky, jak s filmem pracovat ke stažení. Příklady filmů: Dostaneme tě, ty špíno; Hnusná Držka; Nikdy nevíš; Oslí uši; Ukaž, co umíš. Jedná se o starší filmy, ale pořád se dají k tématu využít.

Na youtube kanálu Nová Škola naleznete krátkostopážní videa k tématu kyberšikany, která jsou vhodná do výuky.

Velké množství informací a převážně aktivit určené k práci se třídou obsahuje příručka pro učitele Kyberšikana a její prevence od Plzeňského kraje, Člověka v tísni a Pedagogicko-psychologické poradny Plzeň.

Sdružení CZ.NIC vydalo e-knihu ON-LINE ZOO - básničky. Kniha seznamuje i ty nejmenší čtenáře se základy bezpečného chování na internetu. Příběh je situován do prostředí zoologické zahrady, kde všechna zvířata používají internet. Možná rizika související s používáním internetu kniha vysvětluje formou veršů. Básničky vznikly na motivy již dříve vydané knihy ON-LINE ZOO v rámci projektu Safer Internet Centrum.

Dobrodružná hra Interland, která je určena dětem školního věku a k jejímuž spuštění stačí pouze internetový prohlížeč, je složená ze čtyř základních lekcí, které tvoří jednotlivé minihry. Stránka vyzývá děti, aby prošly celou hrou až do úrovně “internetový Úžasňák”. Během cesty se naučí, jak si poradit s hackery, phishery, kyberšikanou nebo sdílením informací na sociálních sítích.

Digitální stopa je on-line interaktivní vzdělávací aktivita pro žáky pátých a šestých tříd ZŠ. Věnuje se tématům digitálních stop, digitálního soukromí, digitální identity či kyberšikany. V rámci aktivity se žáci stávají součástí příběhu Báry Bezhlavé, která v ději vystupuje jako jedna z hlavních postav a současně jako vypravěčka. Svým vyprávěním žákům postupně přibližuje všechna jmenovaná témata a vede žáky k zamyšlení se nad svým vlastním chováním na internetu. Průchod příběhem také žákům umožní lépe vnímat dění ve svém okolí. Kromě nastínění potenciálních rizik při pohybu na internetu a sociálních sítích jsou také nastíněna řešení vzniklých situací s akcentem na problematiku kyberšikany.

Výukové moduly na téma kyberšikana pro páté a šesté ročníky ZŠ naleznete na webových stránkách cyberhelp.eu. Moduly obsahují popis a strukturu hodin, odkazy na videa a pracovní listy.

Několik dalších aktivit k tématu kyberšikany využitelných do výuky nabízí i O2 chytrá škola.