V Plzeňském kraji funguje několik neziskových organizací, které se problematice kyberšikany věnují v rámci preventivních programů:

Pedagogicko-psychologická poradna Plzeň nabízí preventivní program k tématu kyberprostředí (bezpečnost v online prostředí, kyberšikana, kyberkriminality…) je tvořeny vždy na základě konkrétní zakázky se školou – cílová skupina MŠ, I. a II. stupeň ZŠ, SŠ.

Diakonie Západ vytvořila preventivní program Bezpečnost v online prostředí. Cílová skupina je 4. – 9. třída ZŠ, 1. a 2. ročník SŠ; témata: Kyberšikana; Facebook, sociální sítě a sdílení osobních informací; Manipulace v kyberprostoru (kybergrooming, hoaxy); Pravidla bezpečného pohybu na internetu.

Point 14 realizuje preventivní programy selektivní primární prevence (Ne)bezpečný kybersvět. Je určen pro 2. stupeň ZŠ (12 – 16 let). Program se zaměřuje na rizika spojená s virtuální komunikací a kyberprostorem, bezpečné zacházení s internetem, sociálními sítěmi a informacemi z médií. Skládá se ze třech až čtyř setkání.

Městská policie Plzeň nabízí preventivní program pro plzeňské školy Setkání s cizí osobou. Je určeno pro 1. stupeň ZŠ – bezpečný kontakt s cizí osobou, předcházení nebezpečným situacím, jak správně reagovat v rizikové situaci, modelové situace, bezpečně po internetu.

Policie ČR realizuje program (NE)bezpečný internet – 2. stupeň ZŠ a SŠ; témata: rizika internetové komunikace, kyberšikana, porušování autorských práv k počítačovým programům, právní důsledky nevhodného chování na internetu apod.

ACET má pro školy k dispozici certifikovaný program Zvol si život. V rámci programu nabízí mimo jiné témata:
Plavba po moři – pro 4. ročník ZŠ (2 x 45 min); Interaktivní zážitkový program zaměřený na rozpoznání rizik užívání internetu.
Skrytá nebezpečí internetu 1 – pro 6. ročník ZŠ (2 x 45 min); témata: počítačové hry (násilí a závislost), rizika na internetu (lživý obsah, pornografie, sexting, nebezpečí webkamer), etika chatování, pořizování fotografií a videí.
Skrytá nebezpečí internetu 2 – pro 7. – 9. ročník ZŠ (2 – 4 x 45 min); témata: kyberšikana, jak se bránit agresorům, sexting, nebezpečí sdílení svých fotografií na internetu, kybergrooming, zabezpečení účtu a osobních informací na netu.

Další odkazy

Na webových stránkách Kraje pro bezpečný internet naleznete e-learningové kurzy, kvízy, videa, soutěže z oblasti bezpečí v kyberprostoru pro žáky, pedagogy, rodiče i seniory. Zároveň jsou zde k dispozici e-learningové kurzy pro žáky, Surfuj bez nehod – pro surfaře od 6 do 8 let, Bezpečnost na internetu – pro pokročilé surfaře. Je k dispozici i verze kurzu pro pedagogy s materiály. Dále zde naleznete video spoty a metodiku pro pedagogy Zkroť net. Hned! nebo videospoty a leták Pozor na kyberprostor.

JSNS – Člověk v tísni se na svých webových stránkách věnuje online bezpečnosti. Naleznete zde příručku V digitálním světě pro 1. i 2. stupeň ZŠ. Příručka navazuje na stejnojmenný seriál V digitálním světě , který seznamuje děti s fungováním digitálního (online) světa a pravidly bezpečného chování v něm. Nabízí praktické návody, jak začít s mediálním vzděláváním ve výuce s využitím audiovizuálních materiálů.
Ústředními tématy jsou: co jsou vyhledávače, cookies, sociální sítě, lajky, tvorba bezpečného hesla, důvody rodičovské kontroly, ověřování informací, otevírá problematiku projevů nenávisti a rizikového chování na internetu (online hry, závislost na internetu…). Je možné zde nalézt i metodiku, která obsahuje rady a doporučení, jak pracovat s audiovizuálními materiály, návod na úvodní průzkum mezi žáky k získání přehledu o digitální gramotnosti třídy, materiály a aktivity do výuky (videa, pracovní list, informační text), kvíz pro žáky apod. Publikace je zdarma ke stažení a lze si ji zdarma i objednat v tištěné podobě.
Dále JSNS nabízí 50 audiovizuálních lekcí rozdělených do 3 úrovní, kterými můžete rozvíjet mediální gramotnost svých žáků. Metodiku s názvem Krok za krokem mediálním vzděláváním naleznete je na tomto odkazu. Na stránkách naleznete ještě Kovyho mediální ring, Rizika kyberprostoru (např. Ve skutečném světě, Večeře bez mobilu), Sociální sítě a internet (např. Holka z instagramu, Děti online) apod.

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost nabízí kurz Vanda a Eda v Onl@jn světě. Kniha s kartami nebo online kurz seznamuje předškoláky a žáky 1. – 2. tříd s riziky využívání digitálních technologií a internetu. Na rádiu Junior je k tomuto tématu čtení na pokračování: Vanda a Eda v onl@jn světě: Jak se neztratit na internetu?
Metodika od NÚKIB nabízí interaktivní hry pro žáky předškolního věku a žáky 1. a 2. ročníku ZŠ. Ta je k dispozici ke stažení zde.
NÚKIB vytvořil instagramový profil Edukativní Instagram, který je určen pro žáky 6. – 7. tříd (edukativní Instagram), který navazuje na komiksové příběhy Digitální stopa. Žáci jsou pomocí storytellingu seznámeni s různými nástrahami internetu.
Jsem Netvor je osvětový videokurz o lidech a digitálních technologiích vhodný pro žáky od 13 let. Obsahuje Video zónu, kterou provází 9 youtuberů a Edu zónu, kde se nachází modelové lekce zaměřené na osvětu. Ty jsou určeny pro žáky 8. a 9. ročníku ZŠ. Seznamují je s etickými aspekty digitálních technologií a učí je efektivně řídit svoje on-line životní prostředí.

Film „V Síti“ je dokumentární film, který se věnuje problematice rizikové online komunikace dětí s dospělými, mezi nimiž figurují tzv. sexuální abuzéři či predátoři. Film popisuje především sexting a kybergrooming. Do výuky je vhodný film V síti: Za školou – speciální verze pro diváky od 12 let, určená pro školní projekce (obsahuje mnohem méně explicitních sexuálních scén, které jsou zároveň rastrovány a verze je zároveň doplněna o řadu edukativních scén – např. návod, jak se má dítě zachovat, pokud by se dostalo do podobné situace.) Ve spolupráci s projektem E-bezpečí k filmu vznikla metodika pro pedagogy. Najdete v ní rozbor hlavních témat, jednotlivých scén, návrhy aktivit a náměty k diskuzi, jež je vhodné ve výuce rozvíjet. Metodika je volně ke stažení zde.

Internet Highway je interaktivní vzdělávací hra, která seznamuje žáky základních škol s pravidly bezpečného chování na internetové dálnici. V herním prostředí se děti seznamují prostřednictvím virtuálních průvodců s klíčovými tématy internetové bezpečnosti, překonávají překážky a odhalují skrytá tajemství herního prostředí. Znalosti a dovednosti, které žáci na své cestě získávají, potřebují pro vstup do dalších herních zón. Nechybí ani řada skrytých předmětů a aktivit, se kterými si žáci jistě užijí zábavu i poučení.

Hra Bad News se snaží budovat odolnost vůči špatným informacím na internetu tím, že účastníky staví do role jejich tvůrců. Hra je vhodná pro hráče přibližně ve věku od 8 do 10 let, ale může obsahovat emocionálně nabitý obsah. Vzhledem k tomu, že se hráči staví do role ‘padoucha’ a pobízí je k manipulaci spolužáků a ředitele, mohou pocítit mírnou duševní nepohodu při rozhodnutích, ke kterým je hra směřuje. Je tedy vhodné, aby si pedagog nejprve hru prošel a zvážil, zda je tato aktivita vhodná do konkrétního kolektivu.

Buď safe online je interaktivní webová stránka, která provede žáky jak nenaletět, jak si nenechat ukrást účet nebo jak řešit nadávky na internetu pomocí fiktivních zpráv.

Internetová stránka eSafety Label disponuje velkým množstvím materiálu k práci s dětmi. Jde o platformu, kde materiály na toto téma nahrávají samotní pedagogové z celého světa. Stránka je v anglickém jazyce, avšak nachází se zde poměrně velké množství materiálů na téma kyberbezpečí s nápady českých pedagogů, které jsou kompletně v českém jazyce.