Vzhledem k aktuální situaci, se kterou se musí ředitelé, pedagogové i rodiče vypořádat, bychom Vám rádi nabídli několik materiálů, které by pro Vás mohly být přínosem v době distančního vzdělávání.
Jako vždy Vám ochotně nabízíme metodickou podporu v podobě konzultací (emailem, telefonem či osobně). Kontakty na svého oblastního metodika naleznete v sekci Prevence -> Základní informace.
Dítě v krizové situaci během distanční výuky
Tým prevence Pedagogicko-psychologické poradny Plzeň a krizové centrum Diakonie Západ vytvořil jednoduchý leták k tématu Dítě v krizové situaci při online výuce. Jde o podporu učitele v prvních minutách, když při online výuce dojde u nějakého žáka/žačky k projevům úzkosti, pláči nebo křiku. Shrnuje osvědčené postupy, konkrétní věty i kontakty, které mohou učitelé využít.
Poskytovatelé online preventivních programů
Nabídky online preventivních programů ke stažení:
P-centrum: Otevřená sborovna
P-centrum pokračuje v realizaci online setkání – Otevřené sborovny. Je možné se připojit na Facebooku ke skupině P-centrum, CPPT, o.p.s., Plzeň. V ní naleznete odkaz na připojení do Otevřené sborovny přes ZOOM i aktuální vypsaná témata do diskuze. Otevřená sborovna se koná každý čtvrtek od 13:30 a je určená pro všechny pedagogy, kteří chtějí sdílet, jak se jim daří v práci s online výukou a jak se v ní cítí.
Metodiky a pracovní listy využitelné (nejen) při třídnické hodině
P-Centrum CPPT, o.p.s. Plzeň vytvořilo metodiku k on-line třídnickým hodinám. Naleznete v ní postup, jak strukturovat online třídnickou hodinu včetně aktivit, modelových vět a reflexe. Tento stručný dokument naleznete ke stažení zde:
Můj osobní krizový plán - organizace Nevypusť duši vytvořila pracovní list Osobního krizového plánu, který je určen pro rodiče, učitele či jiné dospělé, kteří ho mohou využít jako inspiraci při vedení rozhovoru s dítětem v důvěrném prostředí. Pracovní list ke stažení a další informace k němu, včetně kontaktů na služby v případě krize, naleznete na výše uvedeném odkazu.
LASAGNE - metoda zaměřená na práci s motivací. Odkaz Vás přesměruje na Youtube, kde naleznete jednoduchý návod k pracovnímu listu. Autorem této metody je P-centrum Olomouc.
Světlo Kadaň - nabídka několika materiálů ke stažení na téma empatie, posílení zájmu o druhé, sebepoznání, kreativita a fantazie.
Prevence z obýváku - na facebookových stránkách Prev-Centra Praha naleznete několik příběhů s pracovními listy na různá preventivní témata.
Prevence na doma – Pracovní listy s tématem primární prevence pro žáky od 1. do 9. tříd.
Služba vzdálené podpory - Prev-Centrum, z.ú.
Prev-Centrum Praha nabízí online konzultace a podporu dětem, rodičům i pedagogům v oblasti výuky, rizikového chování či volnočasových aktivit. Více informací najdete na jejich stránkách Služba vzdálené podpory – Prev-Centrum.
Karanténa a škola doma - 40 rad pro rodiče
Organizace Jules and Jim vytvořila plakát s doporučeními pro rodiče ke zvládání karantény a domácí výuky. Všechny jejich zásady organizace sloučila do jednoho A4 plakátu PDF Jules and Jim.
Nevypusť duši – Infografiky
Na stránkách Nevypusť duši naleznete velké množství grafiky k tématu duševního zdraví pro děti i pedagogy. Mimo jiné zde naleznete i články, které s konkrétními infografikami pracují; např. Tipy pro učitele – Jak podporovat duševní zdraví ve třídě nebo Jak podpořit žáky při návratu do školy po COVID-19 – tipy pro učitele. Středoškoláci mají možnost využít workshop Duševní zdravověda v online verzi.
Autoregulace
Centrum Locika vydalo leták „Jak pomoci dítěti v jeho autoregulaci“. Materiál je vhodný při práci se strachem či smutkem.
Materiály věnující se tématu Koronaviru
Ahoj, já jsem Korona
Jedná se o již na jaře vytvořenou přeloženou brožuru pro žáky mladšího školního věku od autorky Lies Scaut. Zároveň zde naleznete i průvodce, jak s materiálem „Ahoj, já jsem korona“ pracovat.
Koroňák není kamarád
Pracovní sešit inspirovaný taktéž původním „Hello, I am Corona“ od autorky Lies Scaut, tentokrát od týmu MVČR, Masarykovo univerzity a Skautského střediska Uherský brod. Materiál je opět určen pro mladší školáky.
Expedice Korona 2020
Obdobný pracovní sešit pro žáky mladšího školního věku od Alivio centrum, který pracuje s prvky expedice. Na konci textu se nachází průvodce pro rodiče, jak s materiálem pracovat.
Úprava školního řádu - distanční výuka
V metodickém doporučení MŠMT k distanční výuce je doporučení úpravy školního řádu a zpracování témat spojených s distanční výukou. Bližší informace naleznete v metodickém doporučení MŠMT.
Bezpečné zajištění online přenosů
Pro pedagogy se nabízí materiál vydaný MŠMT k tématu zabezpečení videokonferencí. Na stránkách MŠMT naleznete rozsáhlé materiály pro bezpečnostní standart, zde však přidáváme k dispozici brožuru „Videokonference bezpečně“ kratšího rozsahu.
Další odkazy k možnému využití
Školy sobě – Podpora pro školy v době distanční výuky.
Spolu doma – Pomoc rodinám při společném trávení volného času a vzdělávání doma.
Začít spolu – Seriál „ZaS Doma“ - výuka na dálku určená pro pedagogy i rodiče.
Leták na prázdniny – Plakát od MŠMT s výzvou k zodpovědnému chování o prázdninách.
NÚKIB - Materiály zaměřené na bezpečné chování v online prostředí.
Jeden svět na školách – Krátké filmy s návaznými pracovními listy a metodikou.
Ministerstvo vnitra ČR - Materiály a odkazy pro práci s dětmi.