ZIP logo

Informace o průběhu projektu (5.11.2014)

V rámci projektu ZIP byla adaptačními / seznamovacími programy pro nové třídní koletivy zahájena realizace preventivních aktivit v novém školním roce.
Preventivní programy jsou určené třídám, do kterých jsou zařazeny žáci se speciálními vzdělávacími potřebami. S těmito žáky a jejich zákonnými zástupci pracují odborní pracovníci ZIP i nadále v rámci individuálních konzultací a poradenství.
Od začátku realizace projektu bylo podpořeno již 353 žáků se speciálními vzdělávacími potřebami, 112 jejich rodičů (zákonných zástupců) a 455 pedagogických pracovníků, kteří se žáky dále pracují.

Cíl projektu

Cílem projektu je zkvalitnit organizační zázemí školy a vyučovací metody podporující rovný přístup ve výchově a vzdělávání. Zajistit poradenskou podporu a péči intervenčního charakteru pro žáky se socio-kulturním znevýhodněním, s rizikovým chováním či jiným znevýhodněním souvisejícím s výchovou a vzděláváním a to ve školách, kde nepůsobí školní psycholog či speciální pedagog. Podpořit naplňování IVP a inkluzi žáků. V návaznosti vytvořit systém podpůrného metodického vedení, poradenství a vzdělávání pedagogů a rodičů výše uvedených žáků. Zprostředkovat a zefektivnit systém spolupráce s návaznou sítí (PPP, SVP, NNO, psychiatrie) a institucí podílejících se na výchově a vzdělávání (OSPOD,PMS,PK,MÚ).
Činnosti budou naplňovány odbornými pracovníky projektu ZIP přímo ve škole v pravidelných týdenních intervalech (práce ve třídách, konzultace, koučing, supervize, semináře, krizová intervence).

Přiblížení cíle projektu

Efektivně pracovat s žáky, kteří by mohli selhávat ve škole v důsledku znevýhodnění či rizikového chování. Vytvořit u žáků pocit důvěry, zájmu, pomoci a podpory ze strany školy vzhledem k jejich obtížím. Vytvořit pro ně srozumitelné podmínky (pravidla, koncepci vzdělávání a výchovy, IVP...), podpůrné mechanismy (pravidelná setkání, poradenství, konzultace, krizová intervence) a ukazovat-nabízet možnosti jak svému "problému" lépe porozumět, přijmout jej a nakonec zvládnout (cílený nácvik sociálních a komunikačních dovedností, partnerský přístup, motivace osobním postojem). Předcházet tak zhoršení rozvoje zmíněného znevýhodnění a vzniku rizikového chování a jeho rozvoje. Tím obecně zamezit vzniku či rozvoji obtíží ve výchovně vzdělávacím procesu. V nejlepším případě dané obtíže plně kompenzovat.

Dále ukázat pedagogům a rodičům žáků efektivní postupy a metody pro práci s nimi a to činností přímo ve škole, třídě či v individuálních sezeních. Zprostředkovat osvědčené zkušenosti, vytvořit podpůrné mechanismy a systém, který je klíčový pro jasné vymezení kompetencí a možností pro daného pedagoga či rodiče. To vše s důrazem na pravidelnost naplňovat skrze přímé vedení (koučing), vzdělávání, metodickou podporu, krizovou intervenci, poradenství, efektivní spolupráci s návaznou sítí organizací atd.

Cílové skupiny projektu

  • Žáci ZŠ a SŠ se speciálními vzdělávacími potřebami (SPU, SPCH).
  • Žáci ZŠ a SŠ se socio-kulturním znevýhodněním, s rizikovým chováním či jiným znevýhodněním komplikující výchovně vzdělávací proces.
  • Žáci ZŠ, ŠŠ, kteří jsou ohroženi předčasným odchodem ze vzdělávání.
  • Rodiče a rodinní příslušníci žáků se zmíněným znevýhodněním či rizikovým chováním.
  • Pedagogové s ohledem na jejich pracovní role a kompetence pracující s touto cílovou skupinou žáků a rodičů.

Práce s cílovými skupinami bude zahájena 1. 9. 2013. Projekt potrvá do 28. 2. 2015.

Spolupráce v projektu je nastavena podle potřeb konkrétní ZŠ či SŠ a to na základě uzavřené smlouvy.
Aktivity budou probíhat od 1. září 2013 jako pravidelná a navazující přímá činnost s cílovou skupinou min. 5 hod. týdně (přímé práce) přímo na zapojené škole. Na každé škole bude stanoven jeden pevně stanovený den v týdnu, kdy bude odborný pracovník ZIP přítomen ve škole. Do projektu je zapojeno 8 škol plzeňského kraje, které jsou personálně pokryty čtyřmi odbornými pracovníky ZIP.

Školy, zapojené do projektu ZIP

  • 1. základní škola Plzeň, Západní 18, příspěvková organizace
  • 2. základní škola Plzeň, Schwarzova 20, příspěvková organizace
  • 26. základní škola Plzeň, příspěvková organizace
  • 31. základní škola Plzeň, E. Krásnohorské 10, příspěvková organizace
  • Základní škola Blovice
  • Základní a mateřská škola Domažlice, Msgre B. Staška 232, p.o.
  • Základní škola Komenského 17 v Domažlicích
  • Střední odborná škola obchodu, užitého umění a designu, Plzeň, Nerudova 33

 

Aktuality 1

pátek, září 10, 2021 1722
8. března 2023 byl ve Sbírce zákonů zveřejněn zákon č. 59/2023 Sb., kterým se mění zákon č. 65/2017 Sb., o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek , ve znění pozdějších předpisů (...
pátek, září 10, 2021 1565
Rádi bychom Vás poprosili o vyplnění krátkého dotazníku ohledně třídnických hodin na vaší škole. Informace o tom, jak jsou třídnické hodiny ve školách Plzeňského kraje realizovány/nerealizovány jsou...
pátek, září 10, 2021 1600

Novinky

pátek, září 10, 2021 Super User Aktuality (pravé) 1487
3. krajská konference primární prevence rizikového chování – Jak připravit/naplánovat nový školní rok dovolujeme si Vás i Vaše kolegy pozvat na 3. krajskou konferenci primární prevence rizikového...
pátek, září 10, 2021 Super User Aktuality (pravé) 1452
pátek, únor 04, 2022 prevence Aktuality (pravé) 1168